Vi gennemfører en række velgørenhedsarrangementer til fordel for Mitraniketan skolen i Kerala i Sydindien. Der er entre / donation fra deltagerne. Hele det indsamlede beløb sendes ubeskåret til skolen for kasteløse børn og unge i Kerala. Entre til alle arrangementer er 60 kr.
"Strandet på Java. Krigssejlerne fra Jane Mærsk"
Under Anden Verdenskrig blev det danske skib Jane Mærsk sænket ud for Javas kyst, og dets besætning på 29 danske søfolk blev dømt til et årelangt og ufrivilligt ophold på øen uden nogen kontakt til deres familier i Danmark.
Anni Schwartz Hansen er datter af maskinmester Lars Hugo Larsen, der vendte hjem til Danmark i 1945 som en traumatiseret mand, der fortiede sine oplevelser, som det var almindeligt for tiden.
Hans tavshed blev gådefuld for familien, men med denne bog får vi med datterens grundige research et sjældent indblik i de oplevelser, som de danske krigssejlere gennemlevede under deres fire år lange ophold på Java.”
223f tirsdag 25. marts kl. 19.00 foredragsholder Anni Schwartz Hansen Sløjfen Frivilligcenteret Bogense
Kursusnummer
24-223F
Dato og tid
Tir 25.03.2025 19:00-20:40
Underviser
Linda Højlund Nielsen
Undervisningssted
Sløjfen
Poppelvej 4
5400 Bogense
Pris
60,- | Almen |