Onsdag d. 19. marts kl. 19.00 Kim Blæsbjerg – Kuplen Otterup Bibliotek i samarbejde Biblioteket
I begyndelsen af 1950’erne flytter giftfabrikken Cheminova til Vestjylland. Det forandrer på godt og ondt livet på egnen, som oplever et velfærdsløft, men må betale en høj pris i form af den massive forurening af hav og fjord og af de forgiftninger, arbejderne på fabrikken bliver udsat for. Noget, man ikke taler højt om.
Kim Blæsbjerg fortæller om arbejdet med romanen. Om den omfattende research, der ligger bag – de mange mennesker, han har talt med. Og om hvordan han har skabt portrætterne af romanens personer, ikke mindst kvinderne, Margrethe og Karin.
Blæsbjerg fortæller også om at vokse op i en vestjysk tavshedskultur. Om hvordan tavshedskulturen har været både en modstander og en drivkraft undervejs i arbejdet. Og om, hvorfor det har været så vigtigt at skrive bogen.
Pris 120 kr. – Billetter kan købes på nordfynsbib.dk eller ved indgangen
Kursusnummer
24-225G
Dato og tid
Ons 19.03.2025 19:00-21:35
Undervisningssted
Biblioteket i Otterup
Søndergade 2, 5450 Otterup
5450 Otterup
Lokale
Kuplen
Pris
120,- | Almen |